Evropské třesení politikou v Británii na druhý pohled

26. 05. 2014 17:27:55
Média dnes informují o velkém otřesu na britské politické scéně, kde volby vyhrála protievropská a nesystémová UKIP (United Kingdom Independence Party) předsedy Nigela Farage. Ale opravdu je to tak hrozné? A hrozí, že UKIP nahradí v budoucnu konzervativce, jak někteří v euforii vykřikují?

UKIP získal ve volbách do EP o 11 křesel více, vládnoucí konzervativci o 7 méně a opoziční labouristé si připsali zisk plus sedm. Drtivě propadla druhá koaliční strana - Liberálové, kteří mají místo 12 už jen jednoho europoslance.

Ale nástup UKIP nebude tak drtivý, jak to po volební noci vypadá.

Zisk UKIP

Obecný pohled je, že UKIP sebral voliče konzervativcům, kteří jsou dlouhodobě rivalem, kterému jde UKIP po krku. Ve skutečnosti ale UKIP posbíral spíše voliče jiné okrajové strany – Britské národní, která ztratila oproti minulým volbám přes pět procent. Většina jejich voličů přešla nejspíše k UKIP. Část voličů konzervativců UKIP volila, ale to je jen jednorázová přízeň, která se v národních volbách neopakuje. Pokud se jich zeptáte, sami přiznají, že UKIP je jen „úletem“ v sekundárních volbách.

Ještě v dubnu UKIP sbíral v průzkumech podporu kolem 37% voličů. Postupem času se tato podpora rozplynula a výsledek ve volbách byl o deset procent nižší. Konzervativci v té době měli podporu kolem 18% a výsledek byl 24%. Čím více se o možných výsledcích v médiích diskutovalo, tím více UKIP ztrácel.

UKIP jako reprezentant

UKIP není standardní strana. Vykazuje znaky spíše uzavřeného klubu, který navíc nemá stabilní voličskou základnu. Od svého vzniku v roce 1993 nevyhrál UKIP jediné křeslo v dolní komoře britského parlamentu. I když se UKIP tradičně prosazuje do Evropského parlamentu, národní snahy jsou zatím marné. Určitým testem budou doplňovací volby v jednom z obvodů, které se konají příští týden. UKIP tajně věří v historicky prvního poslance. Vítězství by byl opravdu skvělý výsledek, neboť v posledních volbách tu vítězný kandidát konzervativců získal 14x více hlasů než kandidát UKIP.

UKIP se svým xenofobním, hystericky protievropským a antisystémovým názorem není reprezentantem, kterého by chtěli voliči v Británii vidět rozhodovat v národním parlamentu. V EU budiž, tam ať se vyžívají. Ale doma?

Volby jsou až za rok

Volby do britského parlamentu se konají až za rok. Obecný trend před volbami bývá, že rozdíl mezi opozicí a vládou se začne snižovat. Labouristé ve včerejších evropských volbách získali jen o 1,5% více hlasů, než vládní konzervativci. Nevypadá to tedy, že by voliči chtěli nějak extra konzervativce trestat. Předseda labouristů Ed Miliband není výraznou osobností a trend jeho podpory je záporný. Pokud konzervativci zúročí pozitivní výhled ekonomiky, mohou labouristy dotáhnout. A k tomu jim poslouží i hlasy, které teď šly za UKIP.

Ovšem druhou otázkou je, co se stane pak. Současné nastavení volebního systému nahrává labouristům. I kdyby nakonec konzervativci skončili za rok před labouristy, bude výsledkem nejspíše opět zablokovaný parlament a potřeba uzavření koalice, jako v roce 2010. Bude tak hodně záležet na tom, jak dopadne menší koaliční strana – Liberálové, kteří jsou asi nejvíce prohrávajícím aktérem včerejších voleb.

Autor: Jiří Kozák | pondělí 26.5.2014 17:27 | karma článku: 7.92 | přečteno: 528x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek opět klame a dokonce se dovolává Tomáše Bati

To, že se hejtmanovi Zlínského kraje schválení zpracování studie nazvané Modernizace a dostavba KNTB ve Zlíně pod fousy nepůjde, jsem čekal. Stejně, jako to, že bude to, co nevymyslel on, dál dehonestovat. A nemýlil jsem se!

17.9.2019 v 15:55 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 157 |

Tomáš Flaška

Poklonkování premiéra prezidentovi

Krok za krokem se nám přibližuje prezidentský systém. Přitom teď už se premiér nemusí obávat, že mu prezident neudělí milost. Tak proč před ním pořád chodí po kolenou?

17.9.2019 v 14:56 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 759 |

Jiří Fremr

Strany, nemnožte se! Dámy a pánové, vstupujte!

Na facebooku jsem si všiml, že marketér Martin Jaroš prý nakonec novou stranu nezaloží. To je pro mne moc dobrá zpráva.

17.9.2019 v 13:28 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 86 | Diskuse

Milan Slatinský

Má u nás naději návrat vlády lidu?

Neuvěřitelné je u nás posilování nesoudných, méně dokonalých a mravně pokřivených lidí, kterým představitelé moci umožňují seberealizaci, zatímco lidé s ambicemi být prospěšní společnosti, jsou potlačování a existenčně stresování.

17.9.2019 v 13:21 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 554 | Diskuse

Miroslav Gruner

Není zastavení trestního stíhání premiéra účelovým zneužitím práva?

Aktéři založení oné malé firmy museli podle mého názoru vědět, že projekt samofinancovatelný není, tudíž že museli kalkulovat od začátku s napojením Čapího hnízda na Agrofert, a tedy že zcela úmyslně obešli zákon, a jsou tedy vini

17.9.2019 v 12:42 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 560 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz