Supersport made by EU

24. 09. 2013 12:28:27
V Bruselu na letišti stojí uprostřed odletové haly sporťák. 300 km/h, Zero Fuel, to hlásá cedule nad ním. A u toho vlajka Evropské unie.

Auto vypadá pěkně. Namáknuté, velká kola, hladké křivky. Ale proč má na předním blatníku logo EU? Proč ve stejné hale stojí vedle sebe komerční prezentace Audi, Mercedesu a ... EU?

Mnozí si auto fotí. Co se jim asi honí hlavou? Vsadím se, že spousta si jich loga EU ani nevšimne. Někteří ho zaregistrují a třeba si řeknou, že se EU snaží o ochranu prostředí. Možná někoho napadne, že by chtěl auto domů, když už na něj přispěl ze svých daní. Ale většinou to všichni jen přejdou a pustí z hlavy. Málokoho asi napadne, jestli už EU nezašla až moc daleko.

Vím, je to jen symbol. Ale opravdu chceme, aby úředníci bruselské mašinerie s multimiliardovým rozpočtem stavěli prototypy supersportů? Neměly by do inovace technologií investovat soukromé evropské společnosti? Když by o stavbě sporťáku nerozhodoval úředník, mohly by se ušetřené peníze z daní nechat v pokladnách firem. A na inovace by tak zbylo víc.

Je zvláštní, jak jsme se zvykli prožívat domácí politiku, ale dění v Bruselu nás netrápí. Chceme odvolávat vlády, zavírat strany nebo přímo volit prezidenta. Ale už nás netrápí politický paradox EU. Neexistuje evropská politická soutěž, ve které bychom si mohli vybírat a tedy i trestat jednotlivé strany. Naprosto se smazal rozdíl mezi ochranářskou levicovostí a individualistickou pravicovostí. Socialismus i kapitalismus v politice žijí ve vzájemné spolupráci. Tedy alespoň co se politických dohod týká.

Byrokrati v EU čas od času přijdou s nějakým úžasným a pokrokovým nápadem. My se nad jejich blbostí zasmějeme, ale toť vše. Dobře, třeba si nakoupíme obyčejné žárovky do zásoby, ale jinak to přejdeme.

Většina návrhů z EU dusí ekonomiku.

Nebo další paradox. Koho by napadlo, že nás občany bývalé československé federace bude někdo z Belgie trvale bojující s problémem nestability vlastní federace přesvědčovat, že je potřeba federalizovat Evropu?

Začněme tedy s unifikací tím, že zrušíme sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. To by bylo povyku na francouzské scéně, kdyby k tomu došlo. Ale proč? Vždyť patříme do jednoho celku EU. Zrušme německé ministerstvo zahraničí. Zahraniční politika je přece ve federaci doménou federálních orgánů. Otevřeme volný pohyb osob a služeb po celé Unii bez omezení. Vždyť to je přece ve federaci běžné, ne?

Zvykli jsme si zprávy v EU brát jako nutné zlo. Ale když už nás trápí politická situace doma a její dopad na naše životy, zkusme aspoň občas ohodnotit i to, co přichází z Unie. Protože pokud by se jednou naplnil jejich záměr, domácí politika bude stejně zbytečná.

foto: Supersport v hale bruselského letiště
Autor: Jiří Kozák | úterý 24.9.2013 12:28 | karma článku: 12.07 | přečteno: 577x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 247 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martin Braun

Svou vlast odhazuji v dál... s těžkým srdcem ale rád

K tomuto blogu mne inspiroval pan Přemysl Čech svou zpovědí a také v diskusi jedna paní, co jeho blog okomentovala. Řekl jsem si, že nebude na škodu jiný pohled.

23.8.2019 v 5:48 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 835 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz