Michal David for President!

22. 02. 2012 16:39:21
S přímou volbou českého prezidenta nesouhlasím a považuji ji za nesystémový krok. Ale když už nám zákonodárci takto zaplevelili ústavu, nezbývá, než fakt dalších voleb přijmout.

Jedním z argumentů pro byla možnost zvolit si nepolitického prezidenta. I když bych nikdy nešel k zubaři, který není lékařem, jsem připraven akceptovat politickou funkci, která prý není politická. Budiž, ať je prezidentem nepolitik. Jeden typ mám!

Je jím zasloužilý umělec a hitmaker Michal David. Prezidentem prý má být osobnost, která bude mít zkušenost a bude lidi spojovat. To David je. Zkušeností má na rozdávání, dokázal se přeci prosadit v každé době, ať té totalitní komunistické, či v demokracii. Navíc, když někdo už téměř třicet let sbírá Céčka, musí jich mít dostatek, aby nás mohl všechny spojit jedním řetězem.

Dalším argumentem je malá důvěra v politiky a víra, že občané si prezidenta zvolí lépe, než by to udělali poslanci a senátoři. Volání po silnější roli občanů sice trochu kazí fakt, že i naši zákonodárci jsou voleni rukou občana, ale nebuďme zbytečnými puntičkáři. A ano, věřme tomu, že občan opravdu vybírá zodpovědně. A věřme i tomu, že minulá kroužkovací revoluce byla promyšlená a voliči si pečlivě prověřili, koho kroužkují. OK, na kvalitě poslanců to teď není moc vidět, ale volič vybíral zodpovědně. A tak je David jasná volba. Vždyť kdo jiný než ten, kdo před dvěma lety získal víc hlasů jak věčný Zlatý slavík Gott, si může říct Já na to mám.

Prezident by měl být výrazná osobnost a ne šedivá myš vybraná stranickými sekretariáty. Lesklá trička a saka s flitry zvýrazňují Michala Davida tak, že jej nikdo ze šedivosti nemůže obvinit. Je tak trochu Šoumen a my budeme jeho Děti ráje.

Obhájci přímé volby tvrdí, že dohadování politiků při nepřímé je nedůstojné hlavy prezidenta. Souhlasím a sedm set milionů korun utracených za konání voleb za to stojí. Kandidatura tak silné osobnosti, jako je Michal David, určitě zajistí, že volební kampaň bude čistá a důstojná. Vždyť přeci jakýkoliv boj s osobností jeho kvalit je předem prohraný a kampaň zbytečná. Jedině on bude důstojně zvolenou hlavou státu a my všichni zažijeme ten Správnej čas.

Podporovatelé přímé volby vyvracejí obavy, že by se prezidentem mohl stát nějaký populista či umělec. Nestalo se tak prý v žádné z dvanácti zemí EU, kde přímá volba je. Tento argument však neříká, proč by se tak stát u nás nemohlo. Proto neklesejme na mysli. Michal David do volby půjde Nonstop a naplno a těmto pochybovačům ukáže. Má na to grif!

Vím, že někdo může namítat, že Michal David není politikou nedotčený. Ale z dosavadních jmenovaných kandidátů přeci každý někdy přičuchnul k politice. Davidova účast na kampaních socialistů mě však naplňuje nadějí, že v předvolebním boji nebude až tak úplným nováčkem a neocitne se V slepé uličce.

Věřím, že Michal David v přímé volbě uspěje. Česká republika si zaslouží nepolitickou osobnost, která dokáže spojit velké množství občanů a udělá z našich životů jeden velký a krásný Discopříběh.

Ale vážně:

- Nemyslím si, že prezidentem by měl být zvolen nepolitik. Většina relevantních osobností se politiky nějak v minulosti dotkla. A funkce prezidenta je politická, to je prostý fakt.

- Nemyslím si, že politický kandidát bude oproti nepolitickému nutně rozdělovat lidi nebo politickou scénu. Pokud prezident bude mít názor (což by měl), vždy se najde někdo, kdo nebude souhlasit. Navíc Klaus byl kandidátem ODS, ale rozhodně nestál vždy jen na její straně.

- Nemyslím si, že prezident volený přímo bude nutně kvalitnější. Neplatí to o přímo volených zákonodárcích, nevím, proč zrovna prezident by měl být výjimkou.

- Nemyslím si, že volba se stane důstojnější, když bude přímá. Kampaň bude daleko horší než dění při nepřímé volbě.

- Nemyslím si, že nehrozí, že bude zvolen populista či populární umělec. To, že se to nestalo jinde, není relevantní argument. Stačí se podívat na růst obliby Okamury.

- Nemyslím si, že zvolena musí být výrazná osobnost. Důležitější je, aby byla kvalitní a bezúhonná. Václav Havel také nebyl superstar, ale měl svou morální integritu.

Autor: Jiří Kozák | středa 22.2.2012 16:39 | karma článku: 12.72 | přečteno: 1177x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Gruner

Znamená snad "Jmenuje na návrh" totéž co "Jmenuje navrženého"?! Pochybení diskuse o ústavě

S trochou jízlivosti by se dalo napsat, že MZ po sedmdesátce prozřel když se přidržuje stejného výkladu ústavy jako Václav Havel, proti němuž v této věci kdysi brojil. Avšak - on je to dost možná výklad spíše správný než že nikoli

23.8.2019 v 20:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 23.38 | Přečteno: 290 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.56 | Přečteno: 1337 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 526 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz