Koalice projde testem – kampaň k referendu začíná

18. 02. 2011 14:01:56
Britská vláda se dostává do období, které bude velmi podobné českému vládnutí. Koaliční strany se budou držet za ruce, ale budou se navzájem kopat do holeně.

Téměř přesně rok po volbách, které Británii přinesly velmi netradiční, jelikož koaliční, vládu, bude se 5. května konat referendum o změně nejdéle fungujícího volebního systému. Konzervativci se v koaliční smlouvě dohodli s liberály, že obě strany podpoří konání referenda o změně volebního systému na více proporční. A to bez ohledu na to, jak se k samotné otázce reformy obě strany postaví. Pro liberály je to úspěch, neboť jako vždy třetí strana usilují o volební reformu již dlouhá léta. Pro koaliční vládu to moc dobrá zpráva není.

Potenciální rozbuška pro koalici
Ačkoli obě strany předem dávno ví, že ta druhá bude v kampani propagovat něco jiného, není možné se vyhnout kontroverzím. Nejde, aby strany zvládly kampaň bez šrámu, když jde o něco tak zásadního, jako je volební reforma. Jde však o to, zda se kampaň udrží ve věcné a tím slušné rovině, nebo se zvrhne v osobní útoky, jako je tomu u nás. Obě koalice drží pohromadě silná potřeba ekonomických reforem. Teď je otázka, zda bude tento tmel na ostrovech silnější, než v Česku.

Dnes se v Británii lídři obou vládních stran oficiálně vyjádří o stanovisku své strany k referendu. Zahájí tím kampaň, která vyústí v květnové referendum. Premiér a předseda konzervativců David Cameron varuje, že změna volebního systému povede k ještě větší pravděpodobnosti zablokovaných parlamentů, koaličních vlád a tím „koňskému handlování“ o politikách. Dosavadní systém až na výjimky generuje stabilní jednobarevnou vládu. Nový způsob volby by podle Camerona znamenal, že zemi by mohl vládnout i druhý v pořadí bez ohledu na vítěze.

Dalším argumentem může být nebezpečí, že do parlamentu mohou vniknout extrémistické strany. V loňských volbách kandidovalo přes sto stran (přes 4 tisíce kandidátů). Není vyloučené, že lokálně populární osobnost v populistickém dresu pomůže nějaké straně pomoci proniknout pod novým systémem do parlamentu.

Liberálové vidí šanci
Naopak vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg vidí v novém systému alternativního hlasování šanci, jak dostat k volbám více voličů. Strany se podle Clegga v současném systému nemusí příliš snažit. Soustředí se na své tradiční voliče a nezajímají se o voliče v obvodech, kde nemají šanci na vítězství. To by alternativní hlasování změnilo.

Dalším Cleggovým argumentem je fakt, že se voliči v poslední době opět přiklání k menším stranám a dosavadní systém je tak přežitý. V padesátých letech minulého století volilo konzervativce a labouristy jako dvě největší strany dohromady kolem 95% všech voličů, od sedmdesátých let tento poměr klesl o zhruba 20%. V posledních volbách byl společný zisk konzervativců a labouristů druhý nejhorší od roku 1918 (a to labouristé tehdy byli až na třetím místě za liberály).

Celkově si liberálové od nového volebního systému slibují zvýšení svého podílu na vládě. Strana v mnoha obvodech, zejména v Anglii, končí na druhém místě. Alternativní hlasování je pro ní šancí, jak z toho tradičně „jalového“ místa něco vytěžit.

Labouristické jemné ano
Labouristé se ještě v době před volbami přihlásili k referendu o změně volebního systému. Současný předseda labouristů Ed Miliband se přihlásil ke změně volebního systému. Vidí v něm šanci pro zlepšení postavení politiky v očích voličů. Zároveň však připouští, že vnímání politiky nezlepší nový volební systém, ale až to, že politici začnou dodržovat své sliby a zlepší své chování.

Jak celá kampaň proběhne, co bude znamenat pro koalici a pro politický systém Británie, ukáží příští měsíce. Průzkumy veřejného mínění jsou zatím vyrovnané kolem 40% pro každou z variant. Jak budou Britové hlasovat v historicky druhém celostátním referendu, uvidíme za dva a půl měsíce.

Autor: Jiří Kozák | pátek 18.2.2011 14:01 | karma článku: 8.34 | přečteno: 1228x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 247 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martin Braun

Svou vlast odhazuji v dál... s těžkým srdcem ale rád

K tomuto blogu mne inspiroval pan Přemysl Čech svou zpovědí a také v diskusi jedna paní, co jeho blog okomentovala. Řekl jsem si, že nebude na škodu jiný pohled.

23.8.2019 v 5:48 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 835 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz