Vše jsme viděli, komu teď dát ten křížek?

30. 04. 2010 10:30:52
Volební preference hrozí patem, politici se střetli, volič nebude mít lehkou volbu.

Včera večer se konala v Británii poslední televizní debata tří lídrů největších stran před čtvrtečními volbami. Nebudu se vracet k mimořádnosti těchto debat, popsal jsem jí již v příspěvcích Televizní Debata vs. televizní debata, Přelétavé volební preference nebo Debata lídrů s velkým očekáváním. Chci zmínit jen několik postřehů ze včerejšího večera a pár zamyšlení.

Poslední vystoupení před voliči
Diskuse premiéra labouristy Browna, konzervativce Camerona a liberála Clegga včera na BBC měla zvláštní nádech. Jednak to byla poslední šance, jak oslovit voliče v takto koncentrované podobně. Voliči totiž mohou hlasovat ještě před čtvrtečním termínem, pokud se rozhodnou hlasovat poštou. Brity čeká prodloužený víkend se svátkem v pondělí a očekává se, že mnoho z nich právě o víkendu vyplní a pošle svůj volební lístek. A včerejší debata byla příležitostí, jak tyto hlasy získat na svojí stranu. Nebo naopak jak o ně přijít, třeba jako v případě nešťastného Brownova výroku ze středy (viz můj včerejší článek Jedna hloupá poznámka a volby můžou být v háji).

Za druhé, včerejší debata byla z jedné poloviny na ekonomická témata a čekal se proto velký útok premiéra Browna. Dlouhá léta strážil britskou pokladnu a v ekonomice je považován za silného. Po výše zmíněném průšvihu s hloupou poznámkou se šance labouristů na vítězství snížily a ve včerejší debatě měl Brown šanci odvést pozornost k důležitějším tématům. Nedá se říct, že by premiér byl včera úplně přesvědčivý, hlavně Cameron mu byl v argumentaci velkým konkurentem. Každopádně v ekonomických tématech byl Brown lepší, než ve zbytku debaty.

Co s Cleggem?
Za třetí, vůdce Liberálů Nick Clegg všechny překvapil svým výkonem v první debatě před dvěma týdny. Jeho výstup úplně zamíchal preferencemi a ještě více prohloubil šanci na zablokovaný parlament, když labouristy poslal ve volebních preferencích až na třetí místo (což zažili v Británii jen opravdoví pamětníci). Všeobecně se čekalo, zda po méně úspěšné druhé debatě vyrazí na steč a získá na svou stranu i poslední zastánce racionalizované volby. Snahu Cleggovi nešlo upřít. I v bleskových průzkumech diváci zařadili Clegga na druhé místo za Camerona. Ale kdo viděl včerejší debatu, musel uznat, že to nebylo úplně ideální.

Na Clegga si připravili oba lídři velkých stran zajímavou a celkem i úspěšnou taktiku. Pokusili se totiž vůdce nejmenší strany z těch tří v debatě téměř ignorovat. Gordon Brown se za celou dobu prakticky neobrátil ve svých příspěvcích přímo na Nicka Clegga a útočil hlavně na Davida Camerona. Ten sice více hovořil o liberálních demokratech, ale hlavní pozornost upíral na premiéra. Nick Clegg se tak často nacházel v pozici, kdy neměl na co reagovat a musel hovořit o tématech, která byla mimo hlavní proud diskuse.

Ještě jeden signál by se z této taktiky dalo vyčíst. Premiér Brown intenzivně útočil na konzervativce ve snaze je oslabit. Oni ostatně silní liberálové více vadí Cameronovi než jemu. Za určitého výsledku voleb může Brown ze silných liberálů těžit. David Cameron se proto vůči liberálům ohradil vícekrát, protože hlavně on může z jejich oslabení těžit.

Logika je totiž jasná. Pro konzervativce je zablokovaný parlament prohrou. Pro labouristy je ale po letech zaostávání v preferencích určitou výhrou. Jednak zamezí nástupu silné konzervativní strany do vlády. Jednak také, neposílí-li liberálové příliš, může být právě Brown tím, kdo díky volebnímu systému vzejde z voleb jako vítěz. Proto Brown potřebuje, aby liberálové byli silní, ale ne tolik, aby labouristy překročili.

Pouze jednou zaútočili Brown s Cameronem společně přímo na Clegga a to bylo v imigrační politice. Liberálové mají ve svém programu amnestii pro v Británii ilegálně žijící imigranty. Toto je pro Brity mimořádně citlivé téma. Ostatně stálo i za rozpoutáním středeční kauzy premiéra. Clegg se sice snažil svou pozici obhájit, ale proti sprše argumentů z obou stran nevypadal velmi přesvědčivě, spíše bezradně.

Pár dní a uvidí se
Každý z lídrů dostal na konci hodinu a půl dlouhého pořadu prostor pro závěrečnou řeč. Nejjistěji působil konzervativní Cameron, který svou závěrečnou řeč přednesl spatra a sebejistě. Nick Glegg svůj koneční příspěvek za pomoci papíru, což jeho vystoupení znejistilo. Gordon Brown svůj poslední apel také přednesl z paměti. Zbytečně se v něm však vymezoval proti konzervativcům a dostal se tak do obranné pozice, která nepůsobila moc sebejistě.

Veřejné průzkumy dělané po diskusi přisoudily nejlepší výkon Davidu Cameronovi. On byl dlouhou dobu favoritem těchto voleb. Teď to však vypadá, že mu hlasy nebudou stačit na vytvoření většinové vlády. I když se konzervativci intenzivně snaží upozornit voliče na nebezpečí zablokovaného parlamentu v době doznívající ekonomické krize, není stále jisté, zda se jim to podaří. Británie tak po šestatřiceti letech může mít menšinovou vládu a nejasné vyhlídky pro příští měsíce a roky.

Proti debatám tří největších stran se zvedla vlna odporu od těch menších, které se též ucházejí o hlasy voličů. Skotská národní strana se dokonce neúspěšně pokusila soudně zakázat vysílání debaty ve Skotsku, pokud v ní nebude její zástupce. Veřejnoprávní BBC se tedy rozhodla do vysílání zařadit i vystoupení menších stran. Slovo tak dostali celobritští Zelení a zástupci United Kingdom Independence Party (UKIP). Během víkendu budou moci sledovat diváci vystoupení tří největší skotských stran, velšské Plaid Cymru a čtyř největších stran v Severním Irsku. Žádná z těchto debat už ale nebude tak ostře sledovaná, jako třikrát tři lídři.

Autor: Jiří Kozák | pátek 30.4.2010 10:30 | karma článku: 8.41 | přečteno: 630x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Gruner

Znamená snad "Jmenuje na návrh" totéž co "Jmenuje navrženého"?! Pochybení diskuse o ústavě

S trochou jízlivosti by se dalo napsat, že MZ po sedmdesátce prozřel když se přidržuje stejného výkladu ústavy jako Václav Havel, proti němuž v této věci kdysi brojil. Avšak - on je to dost možná výklad spíše správný než že nikoli

23.8.2019 v 20:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 22.40 | Přečteno: 273 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.56 | Přečteno: 1329 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 524 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz