Jedna hloupá poznámka a volby můžou být v háji

29. 04. 2010 11:08:15
Stačí, aby se politik chycený při pokrytectví jen omluvil a bude mu odpuštěno? Je ta omluva upřímná, nebo je prostě jen součástí záchranného balíčku v zájmu zachování voličské přízně?

Existuje-li nějaká noční můra politiků, určitě je to představa říct něco soukromého v blízkosti zapnutého mikrofonu. Její vyplnění těšně před volbami a ještě na adresu voličů, to už se rovnou rovná velmi nepovedené a bolestivé politické sebevraždě. A přesně o tu se včera v Británii svým výrokem pokusil premiér Gordon Brown.

Měla to být rutinní součást labouristické kampaně v Rochdale v Manchesteru, když se premiér Brown zastavil na ulici s pětašedesátiletou Gillian Duffy, aby s ní prohodil pár slov. Žena, který dlouhá léta podporovala labouristy a byla pro ně připravena volit i letos, se začala premiéra ptát na státní dluh, vzdělání a podle ní neřešenou problematiku přistěhovalců. Brown ženě profesionálně zodpověděl její připomínky a se slovy „Rád jsem vás potkal. Mějte se dobře.“ se rozloučil. Zapomněl však, že má na své klopě zapnutý mikrofon televize Sky News a tak už v soukromí své limuzíny pokračoval ke svému týmu: „To byla hrůza. Nikdy mi ta žena neměla být předsunuta. Čí to byl nápad?“ Na dotaz člena týmu, o čem mluvila, Brown odpověděl: „ O všem. Byla to prostě nějaká bigotní žena co tvrdí, že kdysi podporovala labouristy. To je prostě směšné“.

Celý incident byl za pár minut Brownovi přehrán při rozhovoru na rádiu BBC. Premiérovi nezbylo než se chytit za hlavu a začít se omlouvat. Co byla před chvílí blbá soukromá poznámka, stalo se v mžiku obrovskou aférou. Brown okamžitě ženě volal, aby se jí omluvil. Pak zrušil svůj odpolední program a vydal se za ní osobně a strávil s ní přes půl hodiny v soukromém rozhovoru.

Brown svou prostořekostí možná definitivně pohřbil své šance na úspěch labouristů ve volbách. Nejenže ztratil hlas Gillian Duffy, která roztrhala již vyplněný volební lístek s křížkem u kandidáta Labour Party. Ale naštval i tisíce dalších, kteří si kladou stejné otázky jako paní Duffy a teď se stejně jako ona cítí uraženi a zrazeni.

Dnes se koná poslední ze tří debat lídrů před volbami příští čtvrtek. Je jasné, že událost včerejšího dne jí intenzivně poznamená. Jak velký vliv debaty mohou mít, jsem již psal (viz Přelétavé volební preference nebo Debata lídrů s velkým očekáváním). Na druhou stranu je to pro Browna velká příležitost odvést pozornost k jiným tématům.

Již za týden uvidíme, jaké škody Brownova chyba napáchala. V Rochdale je to asi jedno, volební obvod místa činu patří tradičně liberálům. Ale v celobritském rozměru jej může přijít pěkně draho.

Celá událost mě však vede ještě k jinému zamyšlení. Všichni děláme chyby, to je jasné. Všichni za ně také většinou pykáme. Pokud se ale politik usmívá na své voliče, za zády je haní a když je přistižen, tak se vehementně omlouvá a kaje, je to správné? Měli bychom přijmout takovou omluvu? Politik je závislý na hlasech voličů a v situaci, kdy je chycen za ruku, mu nic jiného než omluva či odchod ani logicky nezbývá. Je taková omluva opravdu upřímná, nebo je to jen profesionální snaha omezit škody?

Nevěříme moc politikům v tom co říkají, aniž bychom sledovali, jak se v soukromí opravdu chovají? Sledujme politiky i v soukromém jednání a možná si pak budeme volit i lepší reprezentaci. Volme ty, kteří též pijí vodu, nebo v lepším případě nalévají víno i nám.

Autor: Jiří Kozák | čtvrtek 29.4.2010 11:08 | karma článku: 12.95 | přečteno: 983x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek opět klame a dokonce se dovolává Tomáše Bati

To, že se hejtmanovi Zlínského kraje schválení zpracování studie nazvané Modernizace a dostavba KNTB ve Zlíně pod fousy nepůjde, jsem čekal. Stejně, jako to, že bude to, co nevymyslel on, dál dehonestovat. A nemýlil jsem se!

17.9.2019 v 15:55 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 157 |

Tomáš Flaška

Poklonkování premiéra prezidentovi

Krok za krokem se nám přibližuje prezidentský systém. Přitom teď už se premiér nemusí obávat, že mu prezident neudělí milost. Tak proč před ním pořád chodí po kolenou?

17.9.2019 v 14:56 | Karma článku: 30.67 | Přečteno: 759 |

Jiří Fremr

Strany, nemnožte se! Dámy a pánové, vstupujte!

Na facebooku jsem si všiml, že marketér Martin Jaroš prý nakonec novou stranu nezaloží. To je pro mne moc dobrá zpráva.

17.9.2019 v 13:28 | Karma článku: 4.46 | Přečteno: 86 | Diskuse

Milan Slatinský

Má u nás naději návrat vlády lidu?

Neuvěřitelné je u nás posilování nesoudných, méně dokonalých a mravně pokřivených lidí, kterým představitelé moci umožňují seberealizaci, zatímco lidé s ambicemi být prospěšní společnosti, jsou potlačování a existenčně stresování.

17.9.2019 v 13:21 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 554 | Diskuse

Miroslav Gruner

Není zastavení trestního stíhání premiéra účelovým zneužitím práva?

Aktéři založení oné malé firmy museli podle mého názoru vědět, že projekt samofinancovatelný není, tudíž že museli kalkulovat od začátku s napojením Čapího hnízda na Agrofert, a tedy že zcela úmyslně obešli zákon, a jsou tedy vini

17.9.2019 v 12:42 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 560 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz