Jedna hloupá poznámka a volby můžou být v háji

29. 04. 2010 11:08:15
Stačí, aby se politik chycený při pokrytectví jen omluvil a bude mu odpuštěno? Je ta omluva upřímná, nebo je prostě jen součástí záchranného balíčku v zájmu zachování voličské přízně?

Existuje-li nějaká noční můra politiků, určitě je to představa říct něco soukromého v blízkosti zapnutého mikrofonu. Její vyplnění těšně před volbami a ještě na adresu voličů, to už se rovnou rovná velmi nepovedené a bolestivé politické sebevraždě. A přesně o tu se včera v Británii svým výrokem pokusil premiér Gordon Brown.

Měla to být rutinní součást labouristické kampaně v Rochdale v Manchesteru, když se premiér Brown zastavil na ulici s pětašedesátiletou Gillian Duffy, aby s ní prohodil pár slov. Žena, který dlouhá léta podporovala labouristy a byla pro ně připravena volit i letos, se začala premiéra ptát na státní dluh, vzdělání a podle ní neřešenou problematiku přistěhovalců. Brown ženě profesionálně zodpověděl její připomínky a se slovy „Rád jsem vás potkal. Mějte se dobře.“ se rozloučil. Zapomněl však, že má na své klopě zapnutý mikrofon televize Sky News a tak už v soukromí své limuzíny pokračoval ke svému týmu: „To byla hrůza. Nikdy mi ta žena neměla být předsunuta. Čí to byl nápad?“ Na dotaz člena týmu, o čem mluvila, Brown odpověděl: „ O všem. Byla to prostě nějaká bigotní žena co tvrdí, že kdysi podporovala labouristy. To je prostě směšné“.

Celý incident byl za pár minut Brownovi přehrán při rozhovoru na rádiu BBC. Premiérovi nezbylo než se chytit za hlavu a začít se omlouvat. Co byla před chvílí blbá soukromá poznámka, stalo se v mžiku obrovskou aférou. Brown okamžitě ženě volal, aby se jí omluvil. Pak zrušil svůj odpolední program a vydal se za ní osobně a strávil s ní přes půl hodiny v soukromém rozhovoru.

Brown svou prostořekostí možná definitivně pohřbil své šance na úspěch labouristů ve volbách. Nejenže ztratil hlas Gillian Duffy, která roztrhala již vyplněný volební lístek s křížkem u kandidáta Labour Party. Ale naštval i tisíce dalších, kteří si kladou stejné otázky jako paní Duffy a teď se stejně jako ona cítí uraženi a zrazeni.

Dnes se koná poslední ze tří debat lídrů před volbami příští čtvrtek. Je jasné, že událost včerejšího dne jí intenzivně poznamená. Jak velký vliv debaty mohou mít, jsem již psal (viz Přelétavé volební preference nebo Debata lídrů s velkým očekáváním). Na druhou stranu je to pro Browna velká příležitost odvést pozornost k jiným tématům.

Již za týden uvidíme, jaké škody Brownova chyba napáchala. V Rochdale je to asi jedno, volební obvod místa činu patří tradičně liberálům. Ale v celobritském rozměru jej může přijít pěkně draho.

Celá událost mě však vede ještě k jinému zamyšlení. Všichni děláme chyby, to je jasné. Všichni za ně také většinou pykáme. Pokud se ale politik usmívá na své voliče, za zády je haní a když je přistižen, tak se vehementně omlouvá a kaje, je to správné? Měli bychom přijmout takovou omluvu? Politik je závislý na hlasech voličů a v situaci, kdy je chycen za ruku, mu nic jiného než omluva či odchod ani logicky nezbývá. Je taková omluva opravdu upřímná, nebo je to jen profesionální snaha omezit škody?

Nevěříme moc politikům v tom co říkají, aniž bychom sledovali, jak se v soukromí opravdu chovají? Sledujme politiky i v soukromém jednání a možná si pak budeme volit i lepší reprezentaci. Volme ty, kteří též pijí vodu, nebo v lepším případě nalévají víno i nám.

Autor: Jiří Kozák | čtvrtek 29.4.2010 11:08 | karma článku: 12.95 | přečteno: 983x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Gruner

Znamená snad "Jmenuje na návrh" totéž co "Jmenuje navrženého"?! Pochybení diskuse o ústavě

S trochou jízlivosti by se dalo napsat, že MZ kolem sedmdesátky prozřel když se přidržuje stejného výkladu ústavy jako Václav Havel, proti němuž v této věci kdysi brojil. Avšak - on je to dost možná výklad spíše správný než nikoli

23.8.2019 v 20:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 22.24 | Přečteno: 247 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.56 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz