Debata lídrů s velkým očekáváním

23. 04. 2010 11:16:31
O politických debatách jsem na tomto blogu již psal. Určitě nejsem jediný, kdo si myslí, že ty v českém podání jsou naprosto zbytečné a vliv postrádající. Úplně jinak je tomu v předvolební Británii. Tam si neděle ani večery každý týden nekazí pohledem na politickou show.

O to důležitější pak je, když se lídři hlavních stran sejdou, aby před kamerou předvedli své postoje a plány. V předminulém blogu jsem popisoval, jak mohutně zahýbala voličskými preferencemi první ze tří debat lídrů třech největších stran v Británii (viz. článek Přelétavé voličské preference). Předseda nejmenší strany z těch tří liberál Nick Clegg svým vystoupením natolik uchvátil britskou veřejnost, že se jeho strana rázem v oblíbenosti dotáhla na doposud vedoucí konzervativce.

Počáteční šok polické, odborné i široké veřejnosti vystřídalo veliké očekávání, jak si premiér Brown, lídr konzervativců Cameron a hlavně šéf liberálů Clegg povedou v druhé plánované debatě. Ta se konala včera večer.

Přesná pravidla diskuse
Druhou televizní debatu organizoval kanál Sky News v jihozápadní Anglii ve městě Bristol. Všichni tři kandidáti stáli vedle sebe na podiu, proti nim seděl moderátor a hlavně zaplněné hlediště.

Každý z kandidátů dostal na úvod minutu pro zahajovací řeč. Poté následoval pětačtyřicetiminutový blok, ve kterém diváci ve studiu kladli dotazy na zahraničněpolitická témata. Druhých pětačtyřicet minut bylo věnováno obecným tématům a závěrečné minutě každého z kandidátů.

Na každou otázku dostali diskutéři minutu na odpověď a pak ještě minutu na reakci. Pořadí se po otázkách střídalo. Po těchto dvou minutových sériích následovala krátká volná diskuse. Pouze v této části si kandidáti mohli skákat do řeči (a opravdu pouze zde to dělali).

Diváci nesměli nijak reagovat, aby nějaký nastrčený fanklub nemohl debatu ovlivnit. Moderátor diskusi jen vedl, hlídal čas a vyzýval tazatele. Neměl žádný prostor pro vlastní exhibici, jak jsme často svědky v diskusích u nás.

Možná to zní jako příliš svázané až nudné. Ale vězte, že o co míň bylo hádek a neslušností, o to víc informací o jednotlivých stranách a jejich programech mohl divák pochytit.

Velké strany se lépe připravily
Pokud z něčeho mohl lídr liberálů těžit minulý týden, tak to byl fakt, že dvě velké strany se soustředily hlavně na sebe navzájem a liberální demokraty nepovažovaly za velké soupeře. Bezchybný výkon Nicka Clegga v roli opozičníka oproti dvěma starým stranám (jak je s s oblibou nazývá) zafungoval. LibDem se snaží přesvědčit voliče, že má smysl hlasovat pro třetí stranu a to se Cleggovi alespoň na chvíli povedlo.

Jak Brown, tak Cameron se proto na včerejší diskusi lépe připravili i směrem k liberálům. Oba měli připravené argumenty proti liberálům, přečetli si pozorně jejich program. Hlavně Brown toho v diskusi několikrát využil k útoku na Clegga. A z toho těžil Cameron. V takových okamžicích se postavil proti oběma zbylým lídrům a slovy „Kdybych já byl váš premiér...“ začal divákům představovat konzervativní program.

Cleggova taktika vymezovat se oproti dvěma velkým stranám proto včera nepůsobila tak účinně, jako minulý týden. Několikrát se Clegg dostal do diskuse s Brownem a z toho výše popsaným způsobem těžil Cameron. Ten se ostatně včera nejvíce obracel směrem k voličům, zatímco premiér Brown opakovaně hovořil pouze ke svým dvěma protiřečníkům.

Témata dotazů nepřinesla překvapení
Co se obsahu diskuse týká, měli lídři velmi usnadněnou pozici. Témata diskuse byla velmi snadno předvídatelná a bylo lehké se na ně připravit. V zahraničně politické oblasti musela přijít řeč na Afghánistán, postavení Británie v EU, bezpečnost státu nebo problémy imigrace. Z obecných témat bylo téměř jasné, že se diváci zeptají na obnovu důvěry v politiku po skandálech s náhradami poslanců nebo ekonomická témata.

Jeden dotaz směřoval na hledání společné řeči stran v okamžiku, kdy z voleb nevzejde jasná většina pro jednu stranu a bude třeba řešit zablokovaný parlament. Lídr konzervativců David Cameron tak včera poprvé připustil, že k tomu může dojít a řekl, že je připraven „udělat, co bude v jeho silách, aby to fungovalo“.

V otázce poslaneckých náhrad minutý týden Nick Clegg zaútočil na své rivaly, když připomněl, že jeho straně jako jediné se skandál vyhnul. Včera přinesla média informaci o tom, že tři podnikatelé v roce 2006 platili zaměstnance Cleggovi kanceláře přes jeho osobní účet. Ačkoliv je tato procedura nestandardní, nedá se srovnat se skandály poslanců ostatních stran. Přesto přinutila Clegga, aby přibrzdil. Když se včera o finančních skandálech v politice mluvilo, mohl si Cameron dovolit poznámku: „Upřímně Nicku, my všichni jsme měli s tímhle problémy. Nikdo se nemůže nad ostatní vyvyšovat. Jsme v téhle blamáži společně.“ Clegg mohl jen odpovědět: „Samozřejmě nikdo není bez vady, lidé nejsou andělé.“

Vyrovnaná debata
Již během přímého přenosu se různé agentury snažily zjišťovat, který z kandidátů si vede nejlépe. Celkový dojem diváka musel být, že diskuse je mnohem vyrovnanější, než minulý týden. A to se projevilo i v bleskových výzkumech. V jedněch mírně vedl David Cameron, procento za ním skončil Nick Clegg a třetí opět vyšel premiér Brown. Podle jiných skončil souboj remízou Camerona s Cleggem a Brown zaostal o pět procent.

Jak se včerejší debata projeví ve voličských preferencích se uvidí až během následujících dní. Jisté však je, že poslední debata na BBC příští týden bude tou nejsledovanější a týden před volbami může hodně napovědět.

Jeden významný výsledek debaty přinesly již dnes. Definitivně rozproudily dlouholeté, ale zatím nepříliš úspěšné, diskuse o potřebě volební reformy v Británii a o postavení třetích stran v britském politickém spektru.

A jeden osobní podnět pro české televize: Udělejte už konečně něco s tím nesmyslným formátem a dejte českým politickým diskusím smysl!

Autor: Jiří Kozák | pátek 23.4.2010 11:16 | karma článku: 9.91 | přečteno: 705x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 247 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martin Braun

Svou vlast odhazuji v dál... s těžkým srdcem ale rád

K tomuto blogu mne inspiroval pan Přemysl Čech svou zpovědí a také v diskusi jedna paní, co jeho blog okomentovala. Řekl jsem si, že nebude na škodu jiný pohled.

23.8.2019 v 5:48 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 835 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz