Přelétavé volební preference

19. 04. 2010 9:41:36
Poslední uveřejněné voličské preference ve Velké Británii včera vyvolaly šok. Po více jak sto letech se na prvním místě umístila obvykle třetí Liberální demokracie. O jedno procento přeskočila konzervativce s 32% a nechala teď vládnoucí labouristy na 26 procentech.

Za vše může jedno televizní vystoupení. Aby to nevyznělo jen tak, nebylo to obyčejné televizní vystoupení, ale přesněji řečeno předvolební diskuse lídrů výše zmíněných politických stran minulý čtvrtek na celobritském kanálu ITV. Na konání této diskuse se kandidáti na premiéra Gordon Brown (Labour Party), David Cameron (Conservative Party) a Nick Clegg (Liberal Democrats) historicky poprvé shodli na začátku března. Diskuse byla první ze série tří (více viz můj dřívější blog Televizní Debata vs. televizní debata).

Třetí vzadu
Předseda liberálů v diskusi předvedl nejlepší výkon a zastínil současného premiéra Browna i zatím největšího favorita konzervativců Camerona. Clegg měl usnadněnou pozici, neboť mu stačilo vymezit se proti dvěma největším stranám, které se doposud soustředily na souboj mezi sebou. Nicméně jeho výkon byl tak přesvědčivý, že 51% procent diváků jej po debatě označilo za nejlepšího.

A tak, přesně podle hesla „když se dva perou, třetí se směje“, si liberálové bez nějaké větší námahy získali přízeň voličů.

Prestižní agentura YouGov (www.yougov.co.uk) pak pro deník The Sun přišla s výše zmíněnými čísly. Bohužel, jak už to v podobných průzkumech bývá, za otázkou o volební preferenci nenásledovala otázka Proč?.

A právě na tom chtějí stavět dvě největší strany. Emotivnost a nestálost voličských preferencí chtějí přebít přeorientací na nového soupeře. Labouristé se již nechali slyšet, že veřejnost musí poznat, jak špatnou politiku liberálové nabízejí (vyšší daně, uvolněná imigrační politika apod.). Sázejí na to, že lidé ve skutečnosti liberály neznají a že současná vlna sympatií je jen krátkodobá emoce.

Po 36 letech hrozí zablokovaný parlament
Konzervativci útočí na liberály přes labouristy a premiéra Browna. Volit liberály podle nich znamená, že země se nezbaví současné labouristické vlády. Předseda konzervativců se snaží upozornit, že podpora liberálům povede k výsledku, kdy nebude možné sestavit většinovou vládu a země se nepohne kupředu.

A současné preference mu dávají zapravdu. Pokud by volby dopadly podle včera uveřejněných průzkumů, britský prostě většinový volební systém by vygeneroval parlament, ve kterém by ani jedna strana neměla sama většinu poslanců. Nejvíce poslanců by získali konzervativci, těsně za nimi by byli labouristé a s odstupem asi sto mandátů liberálové.

Vzniknout by tak musela menšinová vláda vítězné strany s podporou zřejmě právě liberálů. Nejpravděpodobnější scénář je pak vypsání nových předčasných voleb, jako tomu bylo naposledy v roce 1974 (a celkem čtyřikrát ve dvacátém století). Liberálové by pak nejspíše dobrý výsledek nezaznamenali a posílila by jedna z dvou velkých stran.

Do voleb je ještě daleko
Do voleb zbývá ještě šestnáct dní a dvě televizní debaty. Již tento čtvrtek se tři lídři znovu setkají. Tentokrát to bude na televizi Sky News a dominovat budou zahraniční témata. Uvidíme, jak se jednotlivým kandidátům povede a na čí stranu se voličská přízeň přikloní tentokrát.

Jedno je však jisté. Hlavním tématem letošních voleb je ekonomika. Její stav se přímo dotýká voličů a jejich peněženek. Ekonomická témata tedy budou hrát ve finále hlavní roli. A ačkoliv si liberálové momentálně užívají největší přízně za hodně dlouhou dobu, může u voličů nakonec zvítězit touha po silné vládě a jejich volba bude jako povětšinou racionální. Zablokovaný parlament stabilitu nepřinese a to vědí jak voliči, tak i silní ekonomičtí hráči, kteří již své obavy dali hlasitě najevo.

Autor: Jiří Kozák | pondělí 19.4.2010 9:41 | karma článku: 9.65 | přečteno: 852x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 247 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martin Braun

Svou vlast odhazuji v dál... s těžkým srdcem ale rád

K tomuto blogu mne inspiroval pan Přemysl Čech svou zpovědí a také v diskusi jedna paní, co jeho blog okomentovala. Řekl jsem si, že nebude na škodu jiný pohled.

23.8.2019 v 5:48 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 835 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz