Mého protikandidáta už znáte, tak se vám teď představím já

3. 04. 2010 12:19:27
Je jedno číslo v Británii, na které se v posledních týdnech upírá více pozornosti než na kdejakou celebritu. Je to rozdíl, kterým vede v průzkumech Konzervativní strana nad labouristy.

Tahle číslovka napovídá, kdo by mohl být premiérem Velké Británie pro příštích několik let. Na její velikost má vliv mnoho faktorů a ty způsobují, že rozdíl kmitá nahoru a dolů a spánek kazí snad všem, ne jen zástupcům dvou největších stran.

Vzpomeňme jen několik faktorů, které v posledním týdnu do preferencí nějak zasáhly. Minulou sobotu oznámil podporu konzervativcům dlouholetý podporovatel labouristů Rupert Murdoch se svým mediálním impériem (+ pro konzervativce). V úterý vstoupil do kampaně bývalý premiér Tony Blair, který má stále ještě své podporovatele a může současnému premiéru Brownovi přinést pár hlasů (+ pro labouristy). Ve čtvrtek byly oznámeny odhady růstu ekonomiky za první čtvrtletí ve výši +0,5% (+ pro labouristy). Ale ve stejný den se proti labouristickým rozpočtovým plánům na zvýšení sociálního pojištění veřejně postavila skupina vlivných podnikatelů (+ pro konzervativce).

Tento dynamický vývoj tedy nedává mnoho šancí pro lehké rozhodnutí váhajících voličů. Pokud někdo nemá jasno, kdo je jeho favoritem, musí být z tekutých písků politické scény minimálně zmaten.

Role lídrů
Co bude ve finále nejdůležitější pro nerozhodnuté pro výběr volebního lístku, je osoba budoucího premiéra. Lidé musí uvěřit, že ten či onen kandidát je nejlepším pro kormidlování jejich země směrem z pokrizového mračna. A pro většinu to bude vybírání mezi socialistou Brownem a konzervativcem Cameronem.

Před oběma teď stojí úkol přesvědčit. Oba teď musí ukázat to nejlepší v sobě. A oba chápou, že kromě profesionálního života musí ukázat i svou druhou tvář, tu soukromou. Současný premiér tak již učinil v polovině února v emotivním vystoupení pro televizi ITV (viz článek Socialista s lidskou tváří na tomto blogu). David Cameron tak udělal včera svým článkem Mé krédo pro mou zemi pro The Daily Telegraph.
Cameron mluví o svém dětství, o tom, že politika ho začala zajímat v době, kdy navštívil v roce 1985 Sovětský svaz. Tam začal poznávat hodnoty osobní svobody a roli státu v životě člověka.

Rodina jako základ
Jak jsem psal v jednom z minulých blogů (Předvolební rozpočet...), letošní volby budou více než v nedávné minulosti o třídní příslušnosti. Dokladuje to mimo jiné Brownova snaha portrétovat Camerona jako prominentní dítě s drahým soukromým vzděláním. I na to předseda konzervativců reaguje, když zmiňuje, jak důležitý vliv na něm měl věčný optimismus zdravotně postiženého otce a smysl pro zodpovědnost matky pracující v soudnictví.

Stejně jako rodina premiéra Browna, i ta Cameronova prošla složitým obdobím, když jim minulý rok zemřel tělesně postižený syn. A stejně jako Brown, i Cameron o této události mluví jako o důležitém okamžiku potvrzujícím jeho hodnoty ležící mimo materiální rozměr. Rodina je jedním ze základů konzervativní politiky a odvolává se na ní i David Cameron. Konzervativní strana se pod jeho vedením modernizovala a proto je pro Camerona důležité demonstrovat, že neztratila kontakt s tradičními hodnotami.

A právě v tento okamžik ve svém manifestu přechází konzervativní lídr do útoku proti Brownovi. Obviňuje jej, že jeho politika a nové daňové návrhy ničí křehký růst, kterého Británie dosáhla. Pro Browna byly dle Cameronových slov stranické potřeby více než ty státní.

„Poslední čtyři roky mi připadaly jako ten nejdelší pracovní pohovor“, napsal Cameron ve svém manifestu. A že se na práci dobře připravil, se snaží demonstrovat i na poučení z chyb Margaret Tatcherové, Tonyho Blaira a Gorgona Browna. Bude-li to stačit, nechává Cameron na rozhodnutí voličů. Končí však provoláním, že dalších pět let Brownova vládnutí by pro zemi znamenalo katastrofu a nabízí svůj tým, své myšlenky, hodnoty a hlavně energii pro lepší Británii.

Vše, co David Cameron ve svém manifestu napsal, se od něj v podstatě očekávalo a nemůže to tedy překvapit. Je jasné, že po třinácti letech labouristického vládnutí voliči čekají na charismatického a rozhodnutého konzervativního vůdce, do kterého se ve svém textu Cameron stylizuje. Faktem však je, že kdyby o těchto svým přednostech a připravenosti Konzervativní strany vládnou přesvědčoval Cameron dlouhodobě, nemusela by jeho strana v současné době se strachem sledovat kmitající číslo rozdílu v preferencích mezi jeho stranou a labouristy. Cameron by se mohl v klidu připravovat na převzetí vlády, jak tomu bylo ještě před třemi měsíci, kdy jeho strana vedla v průzkumech o pohodlných deset procent.

Autor: Jiří Kozák | sobota 3.4.2010 12:19 | karma článku: 9.16 | přečteno: 659x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 247 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martin Braun

Svou vlast odhazuji v dál... s těžkým srdcem ale rád

K tomuto blogu mne inspiroval pan Přemysl Čech svou zpovědí a také v diskusi jedna paní, co jeho blog okomentovala. Řekl jsem si, že nebude na škodu jiný pohled.

23.8.2019 v 5:48 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 835 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz