Datum voleb už známe, teď kdo se bude smát

6. 04. 2010 13:07:57
Britové už vědí, kdy budou moci vyrazit k volebním urnám a možná po letech za změnou v Downing Street číslo 10. Premiér Brown dnes stanovil termín poslaneckých voleb na 6. května. Proběhnout tedy spolu s volbami do komunálních zastupitelstev.

Cesta k termínu byla dlouhá. Poprvé se o nich začalo spekulovat v červnu 2007, kdy odstoupil Tony Blair a na post předsedy vlády nastoupil právě Brown. Na předčasné volby tlačili konzervativci a Brown nechával celý národ dlouho v napětí, když vyhlášení nevyloučil. Nakonec však pod tíhou svých klesajících preferencí předčasným volbám řekl ne. Konzervativci ho označili za zbabělce. Podobného pocitu se neubránila i část veřejnosti, což se nevyhnutelně projevilo na dalším poklesu oblíbenosti vlády.

Browna sice k volbám nic nenutilo, ale nezvládl to z hlediska komunikačního. Konzervativní strana toho pak v pravidelných intervalech využívala, když pod různými záminkami premiéra k vyhlášení voleb vyzývala. Ten však přestál i prohru ve volbách do Evropského parlamentu v minulém roce.

Jediným pevným bodem zůstal začátek června 2010, kdy končí mandát současným poslancům. V Británii je to jediné omezení pro premiéra, který jinak, na rozdíl od našeho státu, může volby vyhlásit kdykoliv.

Lídr labouristů nakonec mandát svůj a své vlády protáhl na maximum. A zatím se zdá, že se mu to vyplatilo. Zatímco v prosinci vše vypadalo na neodvratnou a zcela pohodlnou výhru pro Konzervativní stranu, nyní situace směřuje (alespoň podle volebních průzkumů) k zablokovanému parlamentu. Oproti většině voleb s jednokolovým většinovým systémem by ty současné nevyprodukovaly dostatek mandátů pro vítěze a musela by se vytvořit vícebarevná nebo menšinová vláda. Tato situace je v Británii málo vídaná, ale historie jí zná. Nejoblíbenějším řešením je pak svolání nových voleb.

Zablokovaný parlament by svým způsobem bylo vítězstvím pro Browna. Je jasné, že na procenta prohraje. Pokud však Cameron a jeho strana nebudou mít sami většinu v parlamentu, radovat se může právě labouristická strana. Jednak překazí konzervativcům jejich snahu dostat se po třinácti letech k moci, ale také si otevře šanci pro předčasné volby, ve kterých se třeba již dá dohromady. Pokud by konzervativci získali vládu, je velmi pravděpodobné, že labouristé stráví celých příštích pět let v opozici.

S velkým napětím čekají volby britské třetí strany. Třetí nejsilnější liberálové mohou výrazně posílit své pozice a zvětšit svůj klub. S nadějí však hledí do budoucna i další malé strany. Hlavně ty regionální se těší, že posílí své postavení ve Westminsteru, vzejde-li z voleb zablokovaný parlament. To pak může mít každý mandát cenu zlata. To ale zde v Česku nemusím vyprávět...

Autor: Jiří Kozák | úterý 6.4.2010 13:07 | karma článku: 8.05 | přečteno: 647x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 247 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jan Dvořák

Lidem z kultury je zapotřebí pokorně naslouchat

„Co tady zase děláte, člověče?!“ obořil se muž za ředitelským stolem na postaršího, slušně oblečeného kultivovaného pána s kravatou, který po zaklepání vstoupil do místnosti a s milým výrazem pozdravil.

23.8.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martin Braun

Svou vlast odhazuji v dál... s těžkým srdcem ale rád

K tomuto blogu mne inspiroval pan Přemysl Čech svou zpovědí a také v diskusi jedna paní, co jeho blog okomentovala. Řekl jsem si, že nebude na škodu jiný pohled.

23.8.2019 v 5:48 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 835 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz