Televizní Debata vs. televizní debata

6. 03. 2010 11:54:51
České televize zřejmě trpí úchylkou, nebo panickým strachem, že by je nikdo nesledoval, kdyby nám divákům nepředhazovaly dostatečné množství politiků v debatách různé náplně i kvality. Kromě toho, že se nám pokoušejí kazit nedělní oběd, před volbami pravidelně a ve velké frekvenci zabírají i večerní vysílací čas veřejnoprávní televize. A tak je jejich dopad na voliče v Česku přinejmenším sporný. TV Nova to po dlouhých letech pochopila a snad se jejího příkladu chytí i ostatní.


Naprosto opačnou zkušenost mají na britských ostrovech. Tamní televize si politiky do vysílání sice také zvou. Ale ne tak často a už vůbec ne na kandidátské debaty. Velkou pozornost tak upoutala historicky první dohoda stran na předvolební televizní diskusi lídrů před letošními volbami.

Přesněji řečeno – labouristé, konzervativci a liberálové se dohodli s televizemi BBC, ITV a Sky News na sérii tří debat, ve kterých vystoupí lídři Gordon Brown, David Cameron a Nick Clegg. Každá z diskusí bude zaměřena na jedno oblast (na ITV budou domácí témata, Sky News probere zahraniční politiku a BBC ekonomiku). Každá debata bude trvat 90 minut a dotazy kromě moderátora budou klást také diváci ve studiu a emailem ti u televizních obrazovek. Diváci ve studiu budou pečlivě vybráni speciální agenturou s ohledem na rovnoměrné rozložení podle věku, pohlaví, regionů, vzdělání i stranických preferencí. Řečníci budou mít stejný, přesně vyměřený, prostor.

Ačkoliv budou diskuse vysílány po celé Británii, úplně opomenou účast regionálních stran. Anglo-centrické zaměření debat kritizuje velšská Plaid Cymru i ve Skotsku silná Skotská národní strana. Obě tyto strany pravidelně zasedají v britském parlamentu a mají silný vliv i v národních zastupitelských sborech.

Výsledek letošních britských voleb je nejistý. Konzervativci sice v průzkumech veřejného mínění vedou, ale ani desetiprocentní náskok jim nezaručuje, že budou moci sestavit jednobarevnou akceschopnou vládu. Každý detail tedy bude hrát velkou roli. A plánované televizní debaty mohou hrát roli zásadní. Je pravděpodobné, že je bude sledovat velké procento nerozhodnutých voličů a lídři tak budou mít jedinečnou šanci získat je na svou stranu. Není proto divu, že obě největší strany již povolali zkušené americké poradce, kteří připravují prezidentské kandidáty pro tamější televizní klání.

O důležitosti televizních debat by mohl vyprávět například Richard Nixon. Americká prezidentská kampaň v roce 1960 mezi ním a J.F. Kennedym byla velmi vyrovnaná. Tedy do chvíle, než Nixon kývl na vůbec první televizní debatu prezidentských kandidátů. Tu sledovalo na šedesát milionů Američanů a další miliony jí poslouchali v rádiu. Ti, co poslouchali rádio, věřili, že Nixon vyšel z diskuse lépe. U televizních diváků však zvítězil čerstvý a svěží Kennedy nad unaveně vypadajícím a v době debaty nemocným Nixonem. Kennedy tehdy vyhrál volby o necelých 120 tisíc z celkových téměř 69 milionů hlasů.

Nám v Česku nezbývá než doufat, že naše televizní debaty někdy také dostanou novou tvář. A to tak, že za prvé politiky budeme vídat v televizních diskusích opravdu jen ve výjimečném případě voleb. A za druhé, že strany k nim budou přistupovat s odpovědností a vážností a my diváci budeme mít dojem, že v nich opravdu o něco jde.

Autor: Jiří Kozák | sobota 6.3.2010 11:54 | karma článku: 13.56 | přečteno: 1029x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek opět klame a dokonce se dovolává Tomáše Bati

To, že se hejtmanovi Zlínského kraje schválení zpracování studie nazvané Modernizace a dostavba KNTB ve Zlíně pod fousy nepůjde, jsem čekal. Stejně, jako to, že bude to, co nevymyslel on, dál dehonestovat. A nemýlil jsem se!

17.9.2019 v 15:55 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 157 |

Tomáš Flaška

Poklonkování premiéra prezidentovi

Krok za krokem se nám přibližuje prezidentský systém. Přitom teď už se premiér nemusí obávat, že mu prezident neudělí milost. Tak proč před ním pořád chodí po kolenou?

17.9.2019 v 14:56 | Karma článku: 30.51 | Přečteno: 759 |

Jiří Fremr

Strany, nemnožte se! Dámy a pánové, vstupujte!

Na facebooku jsem si všiml, že marketér Martin Jaroš prý nakonec novou stranu nezaloží. To je pro mne moc dobrá zpráva.

17.9.2019 v 13:28 | Karma článku: 4.46 | Přečteno: 86 | Diskuse

Milan Slatinský

Má u nás naději návrat vlády lidu?

Neuvěřitelné je u nás posilování nesoudných, méně dokonalých a mravně pokřivených lidí, kterým představitelé moci umožňují seberealizaci, zatímco lidé s ambicemi být prospěšní společnosti, jsou potlačování a existenčně stresování.

17.9.2019 v 13:21 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 554 | Diskuse

Miroslav Gruner

Není zastavení trestního stíhání premiéra účelovým zneužitím práva?

Aktéři založení oné malé firmy museli podle mého názoru vědět, že projekt samofinancovatelný není, tudíž že museli kalkulovat od začátku s napojením Čapího hnízda na Agrofert, a tedy že zcela úmyslně obešli zákon, a jsou tedy vini

17.9.2019 v 12:42 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 560 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz