Ostrovní šachy s termínem voleb

8. 02. 2010 15:15:21
V České republice rozhodnutí o datu voleb závisí na vůli prezidenta. Jak se ukázalo v minulých týdnech, stranám nezbývá než čekat a doufat, že se termín trefí do jejich volebních strategií. Případně plány definitivně spřádat až po oznámení termínu. Vyhlášení voleb stojí mimo kampaň, i když je pro strany velmi důležité. Ve Velké Británii je to jinak. Tam je rozhodnutí o datu voleb součástí politické hry. Mandát poslanců má maximálně pět let a premiér rozhoduje o tom, kdy se budou volby konat. Limitem je právě to pětileté volební období. Tak třeba v únoru 1974 volby skončily patem a labouristický premiér Harold Wilson se rozhodl svolat volby již na říjen téhož roku. Za Tonyho Blaira byla funkční období čtyřletá.

Když se v červnu roku 2007 stal britským premiérem Gordon Brown, mnozí ho vyzývali, aby vyvolal volby, ve kterých by legitimizoval svůj nástup k moci. Hlavně konzervativci věnovali mnoho energie, aby na Browna tlačili. Ten dlouhou dobu váhal, ale volby nakonec nevyhlásil. Nebylo se čemu divit, preference labouristů v té době nevypadaly na vítězství. Konzervativní strana tak alespoň vyhrála PR bitvu, když se jí podařilo Browna označit za zbabělce. Téma předčasných voleb se od té doby stalo pravidelnou součástí boje mezi dvěma největšími stranami.

Deadline se blíží
Brownovi už moc času nezbývá. Pětileté volební období se chýlí ke svému konci a nejzazší termín 3. června je čím dál tím blíž. Obecně se očekává, že premiér volby ohlásí na 6. května, kdy půjdou Britové ke komunálním volbám. Brown však stále mlčí. Labouristé zatím ztráceli v průzkumech, takže se jejich lídrovi do voleb moc nechtělo. A vyčkávací taktika se zdá, že přináší první plody.
Konzervativci, po třinácti letech natěšení na vládní křesla, občas udělají nějakou chybu, která jim zrovna nepomůže. Jako jiným stranám, ani jim se nevyhnul obrovský skandál s poslaneckými náhradami. Mnohem horší však je, že sem tam do tisku proniknou protichůdné názory předních konzervativních politiků na řešení ekonomických problémů Británie. Toto téma bude v letošních volbách jedním z nejdůležitějších a konzervativci pracně budují image dobrých správců. Když se pak ukáže, že vlastně ani mezi sebou nemají jasno, mnohé voliče to odradí.

Nové průzkumy míchají kartami
A tak se stalo, že poslední volební průzkumy agentury ICM přinesly pro konzervativce nemilou zprávu. Jejich dosud pohodlný náskok se v posledním průzkumu dělaném pro noviny The Sunday Telegraph na začátku února snížil na devět procent. To je kritická hranice, protože pro konzervativce by to znamenalo ztrátu většiny a tím i šance na jednobarevnou vládu. Labouristé jsou podle nejnovějších průzkumů na třiceti procentech a třetí liberálové posílili na dvacet procent. Pokud konzervativci nesestaví vládu, vrací se do hry na příští volební období i premiér Brown. A samozřejmě s tím by významně narostla důležitost Liberálních demokratů, kteří by po mnoha desítkách let mohli promluvit do vládnutí.
To, co tedy pro labouristy vypadalo jako ztracená bitva, se v nové světle jeví mnohem nadějněji.
A tak se vracíme zpátky na začátek. Termín voleb se opět dostává do středu pozornosti. Konzervativci pořád chtějí, aby volby byly co nejdříve. Labouristům naopak vzrůstá optimismus a čas hraje v jejich prospěch.
Jenže v pátek 23. dubna budou oznámeny výsledky britského hospodaření za první čtvrtletí. Ty by mohly labouristům uškodit, neboť se očekávají negativní zprávy. Proto někteří přední labouristé chtějí, aby volby byly před tím.
Brown tedy nemá lehkou úlohu. Na jednu stranu by potřeboval co nejdéle využít současného trendu sbližování preferencí, ale na druhou nemůže riskovat ostudu po uveřejnění stavu ekonomiky. Shrňme si tedy z jeho pohledu pro a proti těchto dvou potenciálních termínů:

22. dubna
+ termín voleb před uveřejněním hospodaření
- nevyužití trendu sbližování preferencí
- výsledek voleb ovlivní komunální volby

6. května
+ termín v souběhu s komunálními volbami
+ využití trendu sbližování preferencí
- po uveřejnění výsledků o hospodaření

Na rozhodnutí, respektive oficiální ohlášení termínu, ještě nějaký ten čas Brown má. Že to pro něj nebude jednoduchá volba, je jasné už teď. I když podle názoru ekonomů se britské hospodaření ještě nezlepší natolik, aby to mohli labouristé využít ve svůj prospěch. Dubnový termín se pak jeví jako jasná volba.

Autor: Jiří Kozák | pondělí 8.2.2010 15:15 | karma článku: 10.32 | přečteno: 813x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek opět klame a dokonce se dovolává Tomáše Bati

To, že se hejtmanovi Zlínského kraje schválení zpracování studie nazvané Modernizace a dostavba KNTB ve Zlíně pod fousy nepůjde, jsem čekal. Stejně, jako to, že bude to, co nevymyslel on, dál dehonestovat. A nemýlil jsem se!

17.9.2019 v 15:55 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 157 |

Tomáš Flaška

Poklonkování premiéra prezidentovi

Krok za krokem se nám přibližuje prezidentský systém. Přitom teď už se premiér nemusí obávat, že mu prezident neudělí milost. Tak proč před ním pořád chodí po kolenou?

17.9.2019 v 14:56 | Karma článku: 30.41 | Přečteno: 759 |

Jiří Fremr

Strany, nemnožte se! Dámy a pánové, vstupujte!

Na facebooku jsem si všiml, že marketér Martin Jaroš prý nakonec novou stranu nezaloží. To je pro mne moc dobrá zpráva.

17.9.2019 v 13:28 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 86 | Diskuse

Milan Slatinský

Má u nás naději návrat vlády lidu?

Neuvěřitelné je u nás posilování nesoudných, méně dokonalých a mravně pokřivených lidí, kterým představitelé moci umožňují seberealizaci, zatímco lidé s ambicemi být prospěšní společnosti, jsou potlačování a existenčně stresování.

17.9.2019 v 13:21 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 554 | Diskuse

Miroslav Gruner

Není zastavení trestního stíhání premiéra účelovým zneužitím práva?

Aktéři založení oné malé firmy museli podle mého názoru vědět, že projekt samofinancovatelný není, tudíž že museli kalkulovat od začátku s napojením Čapího hnízda na Agrofert, a tedy že zcela úmyslně obešli zákon, a jsou tedy vini

17.9.2019 v 12:42 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 560 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz