Nezařazené

Jiří Kozák

Ostrovní šachy s termínem voleb

V České republice rozhodnutí o datu voleb závisí na vůli prezidenta. Jak se ukázalo v minulých týdnech, stranám nezbývá než čekat a doufat, že se termín trefí do jejich volebních strategií. Případně plány definitivně spřádat až po oznámení termínu. Vyhlášení voleb stojí mimo kampaň, i když je pro strany velmi důležité. Ve Velké Británii je to jinak. Tam je rozhodnutí o datu voleb součástí politické hry. Mandát poslanců má maximálně pět let a premiér rozhoduje o tom, kdy se budou volby konat. Limitem je právě to pětileté volební období. Tak třeba v únoru 1974 volby skončily patem a labouristický premiér Harold Wilson se rozhodl svolat volby již na říjen téhož roku. Za Tonyho Blaira byla funkční období čtyřletá.

8.2.2010 v 15:15 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 813 | Diskuse

Jiří Kozák

Brownův pokus zapsat se do učebnic

Gordon Brown by mohl soutěžit snad jen s Anthony Edenem, kdo byl delším čekatelem na křeslo premiéra Velké Británie, ve kterém pak vydržel krátkou, ale o to méně úspěšnou dobu. Anthony Eden se do historie zapsal hlavně neúspěchem během Suezské krize v první fázi studené války, který mu byl trochu neprávem přisuzován. Gordon Brown znaje, že jeho kariéra prvního ministra Jejího Veličenstva se zřejmě chýlí ke konci, se rozhodl vzít popis své osoby v učebnicích historie do svých rukou. Krátce před volbami navrhl změnit od devatenáctého století fungující volební systém do dolní komory britského parlamentu.

5.2.2010 v 18:07 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 781 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 831
Ředitel CEVRO - Liberálně-konzervativní akademie (www.cevro.cz), absolvent politologie na FSV Univerzity Karlovy v Praze, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut (www.cevroinstitut.cz)

Najdete na iDNES.cz